Rok 2017 już za nami, jednak gdy tylko opadły emocje po NJPW Wrestle Kingdom 12, postanowiliśmy wrócić do minionych dwunastu miesięcy, aby je podsumować w formie kilku wpisów na stronie. Zaczynamy więc od NXT, chcąc tym samym dozować emocje. Dziś przyjrzymy się najlepszym 10 walkom, które odbyły się podczas tygodniówek żółtego rosteru.

Nie zobaczycie tutaj więc walki Pete Dunne vs. Tyler Bate z NXT TakeOver: Chicago, czy WarGames Matchu. Jednakże nie oznacza to, że pojedynki z tej listy nie są godne polecenia, wręcz przeciwnie, przez fakt, że odbyły się nie tygodniówce, mogły zostać pominięte przez wielu fanów, a naprawdę warto do nich wrócić. 

Przejdźmy więc do sedna!

Miejsce 10.
NXT TV 4/10/17
NXT Championship
Roderick Strong vs. Drew McIntyre

Zaczynamy od razu od starcia dużego kalibru. Na szali znalazł się tytuł NXT, którego nowym posiadaczem dopiero co został Drew McIntyre. Z drugiej strony był pretendent, czyli Roderick Strong. Były zawodnik ROH przed walką o pas był podbudowywany wszelkimi rodzaju materiałami, dzięki czemu wydawał się naprawdę wiarygodnym pretendentem. Już sam ten fakt można było uznać za sukces, ponieważ początki Rodericka w NXT nie były najlepsze.

Co do samego starcia, to otrzymaliśmy tu naprawdę ciekawe zestawienie stylów, z którego wyszedł niezły twór. Czuć było moc poszczególnych akcji, a w pamięć mógł zapaść spot ze schodami. Finalnie oczywiście Drew obronił złoto, jednak Strong nie stracił na wizerunku. Podwójne zwycięstwo.

Miejsce 9.
NXT TV 21/06/17
Aleister Black vs. Kassius Ohno

Przed chwilą była mowa o zestawieniu różnych stylów, tutaj jednak mamy przypadek niemalże bliźniaczego podejścia do wrestlingu. Już na papierze wyglądało to świetnie, bo można było oczekiwać po prostu kopania się po twarzach, z przerwami na kilka łokci. Panowie nie zawiedli, chociaż nie wskoczyli na pełne obroty od razu.

Nie jest to oczywiście minusem, a warto to nawet potraktować jako malutki plusik, ponieważ walka dostała wystarczająco dużo czasu, aby wybrzmiały jej trzy akty: wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Skoro już mowa o tym ostatnim, to samo doprowadzenie do finiszu i synchronizacja dała tutaj szczypty magii. Świetne starcie.

Miejsce 8.
NXT TV 22/11/17
WWE United Kingdom Championship
Pete Dunne (c) vs. Johnny Gargano

O tej walce faktycznie mogliście słyszeć, jeszcze zanim się odbyła. Ogłoszono bowiem, że starcie Gargano vs. Dunne o pas U.S. znajdzie się w karcie NXT WarGames, jednak jako atrakcja dla fanów przed samą galą. Na szczęście jednak, jak to już wcześniej bywało, walka sprzed PPV została wyemitowana w NXT TV. Efekt? Po tym, co zobaczyliśmy, aż szkoda, że panowie nie trafili na główną galę. 

Gargano w 2017 udowodnił, że również singlowo potrafi stworzyć niesamowite widowisko. W omawianym przypadku nie było wyjątku. Co więcej, Pete Dunne wydawał się mieć naprawdę niezłą chemię z byłym NXT Tag Team Championem. Wszystko tutaj po prostu grało. Pomimo faktu, że „Johnny Wrestling” nie jest Brytyjczykiem, to takie starcia podnoszą prestiż tytułu, który w tamtym roku był często przez WWE pomijany. Na szczęście jednak dostaliśmy takie walki o to złoto, a to jeszcze nie koniec U.K. Title Matchy na tej liście!

Miejsce 7.
NXT TV 22/02/17
Pete Dunne vs. Mark Andrews

Zostajemy w brytyjskich klimatach. Cofamy się jednak znacznie w czasie, ponieważ aż do Lutego 2017. Był to czas, kiedy byliśmy świeżo po WWE U.K. Championship Tournament, a zawodnicy z tego turnieju byli przedstawiani fanom na NXT. Podczas tej edycji żółtej tygodniówki byliśmy świadkami rewanżu za półfinał wyżej wspomnianego turnieju, pomiędzy Markiem Andrewsem a Pete’m Dunne’m. 

No i obaj wykorzystali doskonale możliwość przedstawienia się publice. Chanty „UK!” nie wzięły się znikąd i tylko umocniły w przekonaniu, jak bardzo utalentowana jest „kolonia” Brytyjczyków przygarnięta do WWE. Andrews jak zwykle sporo latał i wykonywał efektowne akcje, podczas gdy Dunne był po prostu sobą, czyli najlepszym złym charakterem tej dywizji. To starcie było po prostu bardzo dobrym pokazem umiejętności i dowodem na to, że WWE będzie chciało stawiać na takich jak Dunne.

Miejsce 6.
NXT TV 11/10/17

Johnny Gargano vs. Andrade „Cien” Almas

To zestawienie chyba nigdy się nie znudzi. Po wyśmienitej walce na NXT TakeOver: Brooklyn III nadszedł czas na rewanż podczas NXT TV. Co było w tym wszystkim najlepsze, to fakt, że poziom znacząco się nie różnił. Dostaliśmy ponownie kawał świetnego wrestlingu.

Zostało to dodatkowo przepełnione zawiązaniami do pierwszego starcia i #DIY. „Sztuczka” z Brooklynu nie zadziałała, jednak wynik wciąż się nie zmienił. Historia więc idealna pod underdoga, na jakiego kształtowany jest Gargano. Tym bardziej więc wszyscy powinniśmy czekać na trzecie starcie Gargano vs. Almas, ponieważ wiemy jedno: będzie niesamowite i możliwe, że najlepsze z trylogii. Johnny i Andrade po prostu świetne się rozumieją i tworzą niesamowite show. Czekamy na NXT TakeOver: Philadelphia!

Miejsce 5.
NXT 28/06/17
NXT Women’s Championship
Last Women Standing Match
Asuka (c) vs. Nikki Cross

Otwieramy drugą część naszego zestawienia od kolejnej walki mistrzowskiej. Jednocześnie jest to jedno z lepszych starć kobiet, jakie dane nam było obejrzeć w 2017 roku, jeżeli chodzi o federacje Vince’a McMahona. Znacząco do osiągnięcia tego faktu pomogła słaba konkurencja w temacie walki roku kobiet i sama stypulacja.

Last Women Standing jednak zostało naprawdę dobrze wykorzystane. Nie był to jeden z tych pojedynków, gdzie widzimy dwa krzesła, jeden kij do kendo i to wszystko, tyle „hardcore’u” na dziś. Końcówka tej walki to lądowanie na stole komentatorskim po locie z drabiny. Brzmi zachęcająco? Dodajmy do tego Nikki Cross, której postać została tu naprawdę dobrze przedstawiona, a pretendentka czuła się jak ryba w wodzie. Prawdopodobnie w Waszych zestawieniach to starcie znajdzie się wyżej, jednak u nas Asuka vs. Nikki Cross „tylko” na piątym miejscu.


Miejsce 4.

NXT 06/12/17
#1 Contender’s Fatal-4-Way qualifier
Kassius Ohno vs. Johnny Gargano

Bardzo niepozornie wyglądająca walka kwalifikacyjna do Fatal 4 Way’u o miano pretendenta. Skąd więc to czwarte miejsce? To właśnie ta niepozorność mogła sprawić, że nie obejrzeliście jednej z najlepszych walk z NXT w 2017 roku. Jeżeli lubicie styl Gargano i Ohno, to już w ogóle bajka.

Klasyczna historia, gdzie dwóch wrestlerów chce zbliżyć się do upragnionego złota. Zestawienie stylów Gargano i Ohno jednak zagrało na tyle idealnie, że końcowe minuty można było oglądać, niemalże stojąc. Łokcie od Kassiusa wyglądały dewastująco, a postawa Gargano jak zwykle sprawiała, że chciało mu się kibicować. Jest to najprawdopodobniej najbardziej niedoceniana walka zeszłego roku, a zasługuje na rozgłos. Jeżeli więc już skończycie czytać tę topkę, to zapraszam na WWE Network, aby zapoznać się z tym starciem!

Miejsce 3.
NXT 30/08/17
Bobby Roode vs. Roderick Strong

Drugie z rzędu zaskoczenie? Niekoniecznie. Ten pojedynek naprawdę dużo znaczył, jeżeli wyłączymy z niego sam wrestling. Po pierwsze, było to pożegnanie Bobby’ego Roode’a z NXT. Publika dzięki temu jakby bardziej się zaangażowała, przez co emocje w tym starciu były spotęgowane. Po drugie, zwycięstwo Stronga postawiło go na jednym z topowych miejsc w rosterze i doprowadziło to z czasem do walki mistrzowskiej z Drew McIntyre’em (która również jest w tym zestawieniu, co za przypadek).

Żeby jednak nie było, że z tych dwóch powodów właśnie ta walka tutaj wylądowała. To naprawdę świetne kilkanaście minut wrestlingu. Żadnego latania i spotfestu, jednak Strong i Roode potrafili zaciekawić widzów i zaangażować w to, co się działo w ringu. Sam fakt, iż była to ostatnia walka Roode’a w NXT już działał na emocjach. Wszystkie czynniki złożyły się na „pudło” dla tej walki. I ta końcówka! Pocałunek na pożegnanie posłany w stronę Bobby’ego… świetne!

Miejsce 2.
NXT 11/01/17
NXT Tag Team Championship
The Revival vs. #DIY (c)

A co tu robią ci panowie? Szczerze mówiąc, sam zapomniałem o tym starciu i musiałem je sobie odświeżyć na potrzeby tego zestawienia. Była to ostatnia walka 2 vs. 2 pomiędzy #DIY i Revival o tytuły NXT Tag Team. I tak jak mieli w zwyczaju na TakeOverach, tak i tutaj, nie zawiedli.

Revival byli świeżo po swoim najlepszym roku i wciąż było w nich widać świetnych heelów. Wymyślne brudne zagrywki, akcje drużynowe osłabiające jednego rywala. Klasyka wrestlingu w nowoczesnym wydaniu, tym kupili nasze serca i to tutaj też działało. A #DIY, jak to #DIY, robiło swoje w kolejnej walce z The Revival. Wszystko oczywiście na bardzo dobrym tempie, a częstotliwość akcji była na tyle duża, że udało się tam nawet wpleść jakiś near-fall. Nie była to oczywiście nawet ich druga najlepsza walka, jednak również zasługuje na wyróżnienie, ponieważ każda walka tej czwórki jest godna polecenia.

Miejsce 1.
NXT 22/12/17
WWE United Kingdom Championship
Pete Dunne (c) vs. Tyler Bate

No i dotarliśmy do miejsca numer jeden! Rzutem na taśmę, ponieważ na przedostatnim NXT TV w roku odbyła się walka Bate vs. Dunne III o pas U.K. i wskoczyła na to pierwsze miejsce. Nie okłamałem Was jednak, we wstępie pisząc, że nie zobaczycie tutaj Bate vs. Dunne z Chicago. Znów tak jak w przypadku #DIY vs. Revival, to najprawdopodobniej najgorsza walka z trylogii. Wciąż jednak jest ona na kosmicznym poziomie, porównując średnią z walk serwowanych nam na tygodniówkach.

Bardzo skupiono się tutaj na psychologii ringowej, Dunne po prostu wykorzystywał cały wachlarz swoich sztuczek, a na to Bate odpowiadał… po prostu się nie poddając. Miał on co prawda kilka świetnych zrywów, jednak to mistrz dyktował tutaj warunki i to bardzo dobrze, ponieważ takie rzeczy jak „nastawienie” sobie palca po ataku Pete’a, tylko wzmogły sympatię do Tylera Bate’a. Wszystko tutaj grało, a Brytyjczycy dowiedli, że trzeba się z nimi liczyć, bo już teraz są na fenomenalnym poziomie, o którym wielu tylko marzy.

O Autorze

Wrestling poznał w wieku ośmiu lat i do dziś jest z nim związany. Obecnie oczarowany brytyjską sceną wrestlingu. Jego ulubionymi zawodnikami są Katsuyori Shibata, Marty Scurll i Kevin Owens. Prywatnie uczeń technikum, wielki fan seriali.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany