ARTYKUŁYNEW JAPAN PRO WRESTLINGNews

Zapowiedź G1 Climax 29

No i w końcu dotarliśmy do najważniejszego okresu w roku dla fana New Japan Pro Wrestling. G1 Climax, najważniejszy, najbardziej prestiżowy turniej w świecie wrestlingu. To tutaj co roku dostajemy kandydatów na walkę roku. Wszystko w tym roku rozpoczyna się w nocy z 6 na 7 lipca, kiedy po raz pierwszy G1 zawita w Stanach Zjednoczonych z galą w Teksasie. 18 dni rywalizacji w blokach, 20 zawodników podzielonych na dwa bloki po 10 osób; 90 walk, po 45 na blok, oczywiście każdy z każdym. Tu nie ma znaczenia, czy jest dwóch zawodników z Los Ingobernables de Japon, dwóch z CHAOSu, czy dwóch Tag Team partnerów. Tu stawka jest największa, Main Event Wrestle Kingdom 14.

Zasady są proste, tak samo jak w Best of the Super Juniors, World Tag League, czy też Super Junior Tag League. Najpierw w blokach zawodnicy walczą na zasadach każdy z każdym. Limit czasowy to 30 minut, w finale nie ma limitu.

Zwycięstwo – 2 punkty

Remis – 1 punkt

Porażka – 0 punktów

Na koniec dwóch wrestlerów z największą ilością zgromadzonych punktów w obydwu blokach awansuje do wielkiego finału, który odbędzie się 12 sierpnia w Nippon Budokan. W przypadku takiej samej zdobyczy punktowej liczy się bezpośrednie starcie pomiędzy zawodnikami. Zwycięzca G1 Climax otrzymuje Title Shota na mistrzostwo IWGP Heavyweight podczas Main Eventu najważniejszej gali w roku – Wrestle Kingdom 14, tym razem drugiego dnia tego show (po raz pierwszy Wrestle Kingdom jest dwudniowe). Zwycięzcy z poprzednich lat, kiedy zwycięzca dostawał taką nagrodę:

2012 – Kazuchika Okada (Porażka na Wrestle Kingdom 7 z Hiroshim Tanahashim)

2013 – Tetsuya Naito (Porażka na Wrestle Kingdom 8 z Kazuchiką Okadą; jedyny przypadek, kiedy zwycięzca G1 nie walczył w Main Evencie WK)

2014 – Kazuchika Okada (Porażka na Wrestle Kingdom 9 z Hiroshim Tanahashim)

2015 – Hiroshi Tanahashi (Porażka na Wrestle Kingdom 10 z Kazuchiką Okadą)

2016 – Kenny Omega (Porażka na Wrestle Kingdom 11 z Kazuchiką Okadą)

2017 – Tetsuya Naito (Porażka na Wrestle Kingdom 12 z Kazuchiką Okadą)

2018 – Hiroshi Tanahashi (Wygrana na Wrestle Kingdom 13 z Kennym Omegą)

W tej zapowiedzi przyjrzymy się obydwu blokom G1 Climax 29, omówimy najciekawsze zestawienia, następnie zademonstruję jak według mnie będzie wyglądać sytuacja na koniec rywalizacji w blokach. Na koniec przed terminarzem razem z Pawłem Hermanem podamy naszych faworytów do zwycięstwa oraz ja opowiem o moim potencjalnym czarnym koniu całego turnieju.


BLOK A

W tym roku mamy dwa bardzo różne bloki. W pierwszym z nich najważniejszymi gwiazdami są zawodnicy uzdolnieni technicznie. Okada, Ibushi, Tanahashi (mimo, że moje zdanie na jego temat mocno się zmieniło w przeciągu ostatnich 12 miesięcy), SANADA, KENTA, Ospreay, Zack. Obok nich mamy EVILA, który zdecydowanie jest w stanie dać nam świetny pojedynek, co pokazał już w tym roku, walcząc z Tomohiro Ishiim. Fale i Archer oczywiście są tu jako typowe dodatki, jako rywale na luźniejsze starcie, przerwę pomiędzy najważniejszymi przeciwnikami. Okada potrafi sprezentować z Fale dobry pojedynek, Archer potrafi pokazać się z dobrej strony, a samo otrzymanie slota w G1 było za jego pracę. Niestety, Killer Elite Squad przestało istnieć przez odejście Davey Boy Smitha z NJPW, więc coś musi też robić. Mam nadzieję, że KENTA powstrzyma swoje fetysze do kontuzji i dotrwa do końca turnieju. Niestety, to nie jest takie prawdopodobne, bo do końca lipca zmierzy się z Ibushim, Tanahashim i Okadą. Tym samym nie zdziwię się, jeśli Tanahashi i KENTA skończą swój udział w tegorocznym G1 po czterech walkach (oczywiście odpukać, bo kontuzje nie są przyjemne).

Niezwykle ciężko jest mi dać tutaj faworyta do wygrania bloku, gdyż moim zdaniem nie będzie nim zwycięzca całego turnieju. W tym samym bloku jest mistrz IWGP Heavyweight, a wątpię, żeby NJPW dało powtórkę z G1 w Main Evencie Wrestle Kingdom. Ani razu do tego nie doszło w przypadku walki o główne mistrzostwo. Oczywistym faworytem jest tutaj Kota Ibushi, jednak wydaje mi się, że to właśnie tutaj dostaniemy jakieś zaskoczenie. Nie zdziwiłbym się, jeśli będzie to SANADA, który ewidentnie jest promowany na przyszłą twarz federacji. Tak samo w awans jestem w stanie uwierzyć w EVILa, który jest mocno pokazywany w ostatnim czasie w aspekcie bycia skupionym w pełni na G1. Nie chciał jako jedyny dołączyć do klasycznej pozy Los Ingobernables de Japon i po Ibushim oraz Sanadzie jest moim trzecim faworytem do wygranej w bloku. Zack i Will są po nich, dalej cała reszta, która jest dla mnie tak samo nieprawdopodobna do wygranej.

Pojedynki na które najbardziej czekam: KENTA vs. Kota Ibushi (który będzie wyglądał jak typowy Last Man Standing Match, dosłownie), Kazuchika Okada vs. Hiroshi Tanahashi (dla klasyku, mają świetną chemię i mam nadzieję, że Rainmaker wyciągnie z Hiroshiego jak najwięcej), EVIL vs. SANADA, Kota Ibushi vs. Will Ospreay, Will Ospreay vs. Zack Sabre Jr., SANADA vs. Will Ospreay, KENTA vs. Kazuchika Okada, KENTA vs. Will Ospreay, Kazuchika Okada vs. Kota Ibushi, Will Ospreay vs. Kazuchika Okada

 

BLOK B

Tak, jak szkielet Bloku A jest niezwykle techniczny, tak Blok B wydaje mi się być idealną „reklamą” japońskiego stylu. Takagi, Cobb, Ishii, Goto, White, Moxley, Naito, Robinson, Taichi. Mimo, że tego ostatniego nie lubię, to wierzę, że zachce mu się dać dobre walki. Cała reszta jest w stanie dać nam świetne widowisko, które może się spodobać też fanom niekoniecznie stylu spotfestowego. Tutaj Panowie będą nam serwować ciężkie, stiffowe pojedynki, których Goto, Ishii, Takagi, Cobb są absolutnymi mistrzami. Moxley jest debiutantem i ogólnie jego walka z Taichim 13 lipca będzie jego trzecią w karierze w NJPW. Shingo po Best of the Super Juniors ma niesamowite momentum, a jego ogłoszenie w sprawie występu w G1 Climax podczas Dominion 6.9. niesamowicie zszokowała i jednocześnie zachwyciła. Oprócz tych wszystkich zawodników mamy jeszcze Toru Yano, którego zwolenników nigdy nie zrozumiem, ale w pełni rozumiem jego wystąpienie w kolejnym, czternastym już, a trzynastym z rzędu Climaxie. Jest niezwykle popularny w Japonii, a to przecież oni są głównym targetem New Japan. Do tego tak, jak w Bloku A zawodnikami, z którym walki są typowym dniem spokojnej rywalizacji są Lance Archer i Bad Luck Fale, tak w Bloku B ich odpowiednikiem jest właśnie Yano. Jego pojedynki są z reguły krótsze i stety, niestety swoje kilka punktów jak zwykle ugra.

Nie będzie on jednak tak wielkim zaskoczeniem, jak Ryusuke Taguchi w przypadku turnieju dla Junior Heavyweightów, który do ostatniej walki z Willem Ospreay’em miał szansę na awans do finału. Jeśli myśli się tutaj o faworytach do awansu, to są to tak naprawdę trzy-cztery nazwiska. Tetsuya Naito, który mimo posiadania mistrzostwa Interkontynentalnego nadal najwięcej osób chyba niego wymienia jako potencjalnego zwycięzcę turnieju, o czym (spoiler alert) opowiem więcej trochę później. Jay White już jako lider Bullet Clubu podchodzi do turnieju jako jeden z dwóch byłych mistrzów IWGP Heavyweight w Bloku B. Wydaje się, że po raz kolejny nie dostaniemy walkę White vs. Okada znów na Wrestle Kingdom, tymbardziej, że o tytuł. Mimo to, może on wygrać rywalizację w bloku, by przegrać finał i innego wyjścia chyba nie widzę. Dalej jest Jon Moxley, którego jeśli wierzyć doniesieniom, Gedo chce z miejsca promować na czołową gwiazdę federacji i chce dać aż do Main Eventu Wrestle Kingdom 14. Hirooki Goto jest ostatnim z tych logicznych nazwisk, a o tym również trochę później. NJPW może nas jednak zaskoczyć, dając do finału Shingo. Wątpię jednak, że aż tak zostanie on podpromowany.

Pojedynki na które najbardziej czekam: Tomohiro Ishii vs. Jeff Cobb, Hirooki Goto vs. Tetsuya Naito, Tomohiro Ishii vs. Jon Moxley, Tomohiro Ishii vs. Tetsuya Naito, Jon Moxley vs. Shingo Takagi, Tetsuya Naito vs. Jon Moxley, Jeff Cobb vs. Shingo Takagi, Tomohiro Ishii vs. Hirooki Goto, Jon Moxley vs. Jay White, Tetsuya Naito vs. Shingo Takagi, Tomohiro Ishii vs. Shingo Takagi, Hirooki Goto vs. Shingo Takagi, Tetsuya Naito vs. Jay White


Przewidywania dotyczące bloków (tak, różnią się od potencjalnych zwycięzców bloków wymienionych w poprzedniej części artykułu):

BLOK A:

Kota Ibushi – 13
EVIL – 12
SANADA – 12
Kazuchika Okada – 11
KENTA – 10
Zack Sabre Jr. – 10
Hiroshi Tanahashi – 8
Will Ospreay – 8
Bad Luck Fale – 6
Lance Archer – 0

BLOK B:

Tetsuya Naito – 14
Hirooki Goto – 10
Tomohiro Ishii – 10
Jay White – 10
Jon Moxley – 10
Jeff Cobb – 8
Taichi – 8
Shingo Takagi – 8
Juice Robinson – 6
Toru Yano – 6


Faworyci G1 Climax według redaktorów:

Paweł Herman (typ: Jay White) – Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami ogromnego pushu dla Jay’a White’a, gdyż w październiku poprzedniego roku staje na czele znanego na całym świecie Bullet Clubu. Następnie pokonuje Kazuchikę Okadę na Wrestle Kingdom 13, później Hiroshiego Tanahashiego, zdobywając tym samym tytuł IWGP Heavyweight i Main Eventuje jedno z największych PPV w tym roku – G1 Supercard. Następnym krokiem wydaje się być właśnie zwycięstwo w tegorocznym G1 Climaxie i udział w walce wieczoru Wrestle Kingdom 14. W momencie gdy nie ma już Kenny’ego Omegi, a Hiroshi Tanahashi nie ma za dobrej formy i zbliża się do końca kariery, NJPW potrzebuje w szybkim czasie wypromować nowe wielkie nazwisko. I chociaż sam nie jestem dużym fanem Switchblade’a, to muszę przyznać, że może on teraz najlepiej wpasować się w tę rolę, biorąc pod uwagę jego młody wiek oraz postępy, które poczynia w bardzo szybkim czasie. Osobiście oczywiście dałbym zwycięstwo Tomohiro Ishii’emu, ponieważ jeśli teraz na niego nie postawią, to nie zrobią tego nigdy. Mimo wszystko, jeśli miałoby dojść do jakiejś niespodzianki, to oczekiwałbym jej w bloku A, gdzie do finału awansować może taki SANADA, Zack Sabre Jr., a może nawet Will Ospreay. Ostatecznie postawię jednak na finał Ibushi vs White, gdzie zwycięsko wyjdzie ten drugi.

Marcel Rutkowski (typ: Tetsuya Naito) – Tak jak wcześniej wspominałem, posiadanie przez Naito mistrzostwa Intercontinental kompletnie nie zmienia mojej decyzji dotyczącej miana mojego typu na tegoroczne G1. W zasadzie jeszcze bardziej utwierdza mnie to przekonaniu, że to właśnie ten Japończyk zwycięży. Tak naprawdę już od początku tego roku mówi się o tym, że NJPW chce, żeby Naito stał się pierwszym zawodnikiem, który jednocześnie trzyma mistrzostwa IWGP Heavyweight i Intercontinental. Sam zainteresowany wypowiadał się przy okazji New Japan Cup, że to jest jego cel na najbliższy rok. Dlatego też tam wystąpił, a przecież nagrodą za wygraną w turnieju był Title Shot na główny tytuł Jay’a White’a podczas G1 Supercard. Naito ostatecznie odpadł już w pierwszej rundzie, a w Madison Square Garden przegrał z Kotą Ibushim, tracąc mistrzostwo IC. Teraz je odzyskał i wydaje mi się, że to właśnie on będzie Main Eventował Wrestle Kingdom 14 razem z Kazuchiką Okadą. Jednocześnie będzie to idealny moment, by pierwszy dzień najważniejszej gali NJPW w roku Main Eventowali Junior Heavyweightci w starciu Hiromu Takahashi vs. Will Ospreay.


BONUS – Potencjalny czarny koń turnieju:

Marcel Rutkowski (typ: Hirooki Goto) – Taki mały bonus stricte ode mnie, na który wpadłem jakieś dwa miesiące temu. Mianowicie oglądając VTRy (proma przed ważniejszymi walkami) od NJPW kilkakrotnie trafiłem na te o Goto. Zawsze byłem fanem jego umiejętności ringowych, ale ogólnie nie był w czołówce zawodników, którym bym kibicował. Tamte filmy trochę zmieniły moje spojrzenie na niego, bo ujrzałem w nim kogoś, kto zawsze jest blisko swojego celu, czyli zdobycia głównego tytułu, ale zawsze coś nie wychodzi. Zawsze musi zostać w cieniu mistrza. W 2008 roku wygrał G1 Climax, jednak wtedy nagrodą nie był Title Shot na Wrestle Kingdom, a dopiero 8 lat później dotarł ponownie do finału i przegrał z Kennym Omegą. Rok temu miał tragiczny turniej, kończąc go z zaledwie sześcioma punktami (czyli bilans 3-6). Kto jest obecnie mistrzem IWGP Heavyweight? Okada, z właśnie którym Goto często mierzył się o ten tytuł. Do tego ostatnio Hirooki zrobił sobie przerwę, wyjeżdżając do NJPW Dojo w Los Angeles, gdzie trenował pod okiem swojego przyjaciela – Katsuyoriego Shibaty, a New Japan dobrze to promuje. Wydaje mi się, że to może być idealny moment dla jego chwały. Byłby to świetny shocker dla fanów NJPW, jednak trzeba przyznać, że takie starcie Okada vs. Goto w Main Evencie Wrestle Kingdom 14 nie może wyjść źle. Mimo wszystko nie jest to mój główny faworyt, chociaż rok temu też moim cichym faworytem był Tanahashi… i wygrał. Więc czemu nie teraz Goto?


Terminarz (na zmianę jest Blok A i Blok B):

07.07 (sobota) 00:00 Dzień pierwszy
Will Ospreay vs. Lance Archer
EVIL vs. Bad Luck Fale
SANADA vs. Zack Sabre Jr.
Kota Ibushi vs. KENTA
Kazuchika Okada vs. Hiroshi Tanahashi

13.07 (sobota) 11:30 Dzień drugi
Juice Robinson vs. Shingo Takagi
Jon Moxley vs. Taichi
Toru Yano vs. Tetsuya Naito
Tomohiro Ishii vs. Jeff Cobb
Hirooki Goto vs. Jay White

14.07 (niedziela) 8:00 Dzień trzeci
Lance Archer vs. Bad Luck Fale
Will Ospreay vs. SANADA
Kazuchika Okada vs. Zack Sabre Jr.
Kota Ibushi vs. EVIL
Hiroshi Tanahashi vs. KENTA

15.07 (poniedziałek) 11:00 Dzień czwarty
Toru Yano vs. Shingo Takagi
Juice Robinson vs. Hirooki Goto
Jeff Cobb vs. Jon Moxley
Tomohiro Ishii vs. Jay White
Tetsuya Naito vs. Taichi

18.07 (czwartek) 11:30 Dzień piąty
KENTA vs. Lance Archer
EVIL vs. SANADA
Kazuchika Okada vs. Bad Luck Fale
Hiroshi Tanahashi vs. Zack Sabre Jr.
Kota Ibushi vs. Will Ospreay

19.07 (piątek) 11:30 Dzień szósty
Shingo Takagi vs. Taichi
Juice Robinson vs. Jeff Cobb
Toru Yano vs. Jay White
Hirooki Goto vs. Tetsuya Naito
Tomohiro Ishii vs. Jon Moxley

20.07 (sobota) 11:30 Dzień siódmy
Zack Sabre Jr. vs. Bad Luck Fale
Hiroshi Tanahashi vs. Lance Archer
KENTA vs. EVIL
Kota Ibushi vs. SANADA
Kazuchika Okada vs. Will Ospreay

24.07 (środa) 11:30 Dzień ósmy
Juice Robinson vs. Toru Yano
Hirooki Goto vs. Taichi
Jon Moxley vs. Shingo Takagi
Jeff Cobb vs. Jay White
Tomohiro Ishii vs. Tetsuya Naito

27.07 (sobota) 11:00 Dzień dziewiąty
Kota Ibushi vs. Lance Archer
Will Ospreay vs. Bad Luck Fale
EVIL vs. Zack Sabre Jr.
Hiroshi Tanahashi vs. SANADA
Kazuchika Okada vs. KENTA

28.07 (niedziela) 9:00 Dzień dziesiąty
Hirooki Goto vs. Toru Yano
Juice Robinson vs. Tomohiro Ishii
Jeff Cobb vs. Taichi
Shingo Takagi vs. Jay White
Tetsuya Naito vs. Jon Moxley

30.07 (wtorek) 12:00 Dzień jedenasty
Kota Ibushi vs. Bad Luck Fale
Will Ospreay vs. Zack Sabre Jr.
Kazuchika Okada vs. Lance Archer
KENTA vs. SANADA
Hiroshi Tanahashi vs. EVIL

01.08 (czwartek) 11:30 Dzień dwunasty
Jeff Cobb vs. Shingo Takagi
Toru Yano vs. Jon Moxley
Juice Robinson vs. Tetsuya Naito
Taichi vs. Jay White
Tomohiro Ishii vs. Hirooki Goto

03.08 (sobota) 10:00 Dzień trzynasty
KENTA vs. Bad Luck Fale
Zack Sabre Jr. vs. Lance Archer
Will Ospreay vs. EVIL
Hiroshi Tanahashi vs. Kota Ibushi
Kazuchika Okada vs. SANADA

04.08 (niedziela) 8:00 Dzień czternasty
Tomohiro Ishii vs. Toru Yano
Juice Robinson vs. Taichi
Hirooki Goto vs. Jeff Cobb
Jon Moxley vs. Jay White
Tetsuya Naito vs. Shingo Takagi

07.08 (środa) 11:30 Dzień piętnasty
SANADA vs. Lance Archer
Hiroshi Tanahashi vs. Bad Luck Fale
Will Ospreay vs. KENTA
Kota Ibushi vs. Zack Sabre Jr.
Kazuchika Okada vs. EVIL

08.08 (czwartek) 11:30 Dzień szesnasty
Toru Yano vs. Taichi
Jeff Cobb vs. Tetsuya Naito
Hirooki Goto vs. Jon Moxley
Juice Robinson vs. Jay White
Tomohiro Ishii vs. Shingo Takagi

10.08 (sobota) 11:00 Dzień siedemnasty
SANADA vs. Bad Luck Fale
EVIL vs. Lance Archer
KENTA vs. Zack Sabre Jr.
Hiroshi Tanahashi vs. Will Ospreay
Kazuchika Okada vs. Kota Ibushi

11.08 (niedziela) 11:00 Dzień osiemnasty
Juice Robinson vs. Jon Moxley
Tomohiro Ishii vs. Taichi
Toru Yano vs. Jeff Cobb
Hirooki Goto vs. Shingo Takagi
Tetsuya Naito vs. Jay White

About Author

Fan wrestlingu od 2010 roku. Jego ulubionymi zawodnikami są: AJ Styles, Kevin Owens, Kenny Omega, Young Bucks i EC3. Oprócz tego interesuje się piłką nożną, a ulubionymi drużynami są: Real Madryt, Atletico Madryt oraz Liverpool.
0Followers
0Subscribers
208Posts
0Comments